Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Posta tarihi: 24 Haziran 2019

Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen her öğrenci öncelikle 2 şartı yerine getirmeli:

1-    İyi bir not ortalaması
2-    İyi seviyede İngilizce bilgisi

Kimi ülkelerde not ortalaması düşük olanlar için farklı seçenekler olabilir, örneğin “Foundation”, “Community College” gibi programlarla bu açığı kapatabilirsiniz. Veya İngilizce seviyeniz yeterli olmayabilir, bu durumda üniversite başvurunuz öncesinde gerekli İngilizce seviyesine gelebilmeniz için yeterli sürede bir dil eğitimi alabilirsiniz. Ancak şu önemli noktayı göz önünde bulundurmak gerek: yurtdışında eğitim, uzun soluklu ve dikkatle sürdürülmesi gereken bir süreçtir. Burada size en iyi gelecek şey, iyi bir danışmanlıktır. Yurt dışında bir eğitim almak istiyorsanız şu an içinde bulunduğunuz şartlarınız, bunun için ayırdığınız bütçe ve ne için yurt dışında öğrenim görmek isteğiniz gibi durumlar nerede, hangi okulda, ne kadar süreli bir eğitim alabileceğiniz alternatifleri belirleyen etkenlerdir. Bu sebeple İyi bir danışmanlıkla sizin için en iyi seçenek bulunur ve en uygun yol haritasını çizmiş olursunuz.

Yurtdışında üniversite eğitimi her ülkede farklı şartlara ve avantajlara sahiptir. Kimileri devlete ait belli bir kurum tarafından yönetilirken kimi ülkelerde daha özerk üniversiteler bulunur. Yine kimi ülkelerde oldukça masraflı olan üniversite eğitimi kimi başka ülkelerde tamamen ücretsiz olabilmektir.

Üniversitede okurken çalışma hakkına sahip olmak veya olmamak, bazı kimseler için tüm mesele bu olabilmekte. Bu konuda da her ülkenin farklı uygulamaları vardır.

Yine üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktoraya devam etme ya da o ülkede biraz daha kalıp çalışma deneyimi edinme fırsatınız da olur. Hatta bu gibi ülkelere göçmenlik başvurularında o ülkede almış olduğunuz üniversite eğitimi ve iş deneyimi sayesinde şansınız yüksek oranda artacaktır.

Yurtdışında gidebileceğiniz üniversitelerin çoğu dünyaca tanınmış üniversiteler olduğundan hem Türkiye’de hem de tüm dünyada geçerli bir belgeye sahip şekilde dünyanın her yerinde iş veya eğitim fırsatlarını çekinmeden değerlendirebilirsiniz.

Ne tür bir eğitim alırsanız alın, yurtdışında alacağınız bir üniversite eğitimi kariyer yolunuza dizdiğiniz en sağlam taşlardan biri olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir