Yurt Dışında Dil Eğitimi Görmek

Posta tarihi: 29 Mayıs 2019

Yurt Dışında Dil Eğitimi Görmek

Yurtdışında Dil Eğitimi Görmek

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyenlerin çok çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin:

 • Fazla zaman kaybetmeden kaliteli ve çabuk yabancı dil eğitimi almak,
 • Yabancı bir kültürü daha yakından tanımayı istemek,
 • Farklı deneyimlere sahip olmak,
 • Zengin bir özgeçmiş oluşturup kariyeri için önemli birikimler yapmak,

Ve daha birçok kişisel neden sayılabilir. Bu nedenlerden en az birine sahip olarak yurtdışına çıkarsanız eğer, saydığımız diğer nedenlerin kazançlarını da edinmiş olursunuz.

 

CESARET!

Yurtdışına çıkmak her şeyden önce bir cesaret işidir. Öğrenmek istediğiniz dili o dilin anavatanında, o dili anadil olarak konuşan insanların arasında yaşayarak öğrenmek istiyorsanız her şeyden önce cesaretli olmalısınız. Sizin kültürünüze yabancı bir kültürün içine girmek, bambaşka bir geleneğin içinde yaşamak başta asla kolay olmayacaktır. Ancak kısa süre sonra alışmaya ve uyum sağlamaya başlayacaksınız. Bu durum tamamen doğal bir süreçtir, bu sebeple başta cesaretli olmak gerekir.

Başka bir ülkede dil okuluna gitmek demek özellikle genç öğrencileri için bir süre aileden ayrı yaşamak demektir. Burada bütün işinizi kendiniz halletmek zorundasınız. Özellikle yeni mezun olmuş kişiler için büyük bir deneyim demektir. Bizim önerimiz asla kendinizi yalnız hissetmeyin, bir sorununuz olduğunda önce kendiniz çözmeye çalışın, eğer kendi başınıza çözemeyeceğiniz bir sorunsa korkmayın, yardım isteyin. Etrafınızdaki insanlar sizlere seve seve yardım edeceklerdir. Sizden önce gelmiş arkadaşlarınızdan, okul görevlilerinden ve tabi ki Academy Universal danışmanlarından dilediğiniz zaman yardım isteyebilirsiniz. Yurtdışına çıkmak bir cesaret işidir, evet, ancak her insanın mutlaka yardıma ihtiyacı olduğu zamanlar olacaktır, yardım istemekten asla çekinmeyin. Unutmayın ki Academy Universal danışmanları yurtdışında bulunacağınız süre boyunca danışmanlığınızı yapmaya devam edecektir.

 

ÖNCE KONUŞMA, SONRA GRAMMER

Bu dil okullarının eğitim sistemi, bir insanın kendi anadilini nasıl öğrendiğinden yola çıkarak şekillendirilmiş bir sistemdir. İnsan, bir dilin içine doğar ve kendi anadilini öğrenmesi bebekliğinden başlar. Kimse bebeğine ilk iş olarak dilinin gramer kurallarını öğretmez. Çocuklar önce konuşmayı öğrenirler sonra gramer kurallarıyla bunu desteklerler. Yurtdışındaki dil okulları da bu sistemden yola çıkmışlardır. Önce konuşma sonra bunu gramer bilgileriyle destekleme.

Türkiye’deki dil kurslarında özellikle dilbilgisi eğitimine ağırlık verilirken konuşma hep geride kalmıştır. İşte bu sebeple birçok kişiden “gramerim iyi ama konuşamıyorum!” yakınmalarını duyarız. Yurtdışındaki dil okullarının Türkiye’deki dil okullarından farkı bu noktada kendini gösterir. Eğitim sistemi, konuşmaya dayalıdır. İşin gerçeği şudur ki Türkiye’de önce öğretilen gramer bilgisi aslında bize en çok sınavlar için gereklidir. Oysaki hepimiz bir an önce konuşabilmeyi ve anlayabilmeyi bekleriz.  Yurtdışında ise bu sistem tam tersine işlemektedir, orada dil okuluna giden kişi öncelikle İngilizce konuşabilmeyi, İngilizce iletişim kurabilmeyi öğrenir ve gramer yavaş yavaş, seviye ilerledikçe yoğunlaşmaya başlar. Bu şekilde daha etkili bir dil eğitimi almış olursunuz.

 

FARKLI KÜLTÜRLERİ DENEYİMLEMEK

Şimdiye kadar içinde bulunduğunuz bölgenin dışına çıktığınızda -ki bu en basitinden şehir değiştirmek bile olabilir- ufkunuz genişler, çünkü sizin yaşam tarzınızın, alışkanlıklarınızın dışında farklı şeyler deneyimlersiniz. En basitinden her yörenin farklı mutfağı vardır, kimini kendi mutfağımızdan bile fazla severiz, kiminden de hiç hoşlanmayız. Yurtdışına çıktığımızda bu gibi farklılıklar çok daha büyük düzeyde göze çarpar. Bunlar başta “kültür şoku” diyebileceğimiz türden etkiler yaratabilir. Size çok yabancı gelen bir davranış biçimine fazlasıyla şaşırabilir, hatta bazen nasıl böyle yaşadıklarına bir türlü akıl erdiremeyebilirsiniz. Bir süre sonra bu tarz farklılıklara alışmaya başlarsınız fakat tanıdığınız her yaşam şekli sizlerin yaşam şekillerine de bir şeyler katacaktır. Size yabancı bu insanlara önce şaşıracak sonra alışıp kabullenecek ve birbirinize saygıyla yaşamaya devam edeceksiniz, hatta belki de hoşunuza giden bazı davranışları kendi yaşamınıza da ekleyeceksiniz. Ve asla unutulmaması gereken şey karşınızdaki kişi de sizin yaşamınızla ilgili tepki olarak aynı evrelerden geçecektir. Dolayısıyla, eğer yurtdışında dil eğitimi almayı düşünüyorsanız zihninizi bu gibi karşılaşmalara mutlaka hazırlamanızı öneririz. Unutmayın ki, gördüğünüz her farklı yaşam, karakterinize pozitif anlamda birçok şey katacaktır.

 

BİR DİL ÖĞRENMEK, BİR DÜŞÜNCE ŞEKLİ ÖĞRENMEKTİR

Bir yurtdışı macerasının size kişisel anlamda katacağı birçok katkının yanında dil konusunu da unutmamalıyız. Türkiye’de gerçekten kaliteli veya çok kötü seviyede olan birçok dil kursu var. Türkiye içindeki en kaliteli dil kursunun bile çoğu zaman dil konusundaki beklentilerimizi tamamıyla karşılayamadığını görürüz. Aslında dili herkes öğrenebilir ancak kimileri daha hızlı öğrenir. Bu kişiler için etrafınızda dile yatkın olduğunu söylediklerini duyarsınız. Bu doğru bir tespittir. Kimi insanlar dile, diğerlerinden daha yatkındırlar ve onlardan daha kolay öğrenebilirler. Bu durum, kabullenilmesi gereken bir durumdur. Sonrasında çeşitli çözümler aranır. Bunlardan biri de o dili yurtdışında, onun anavatanında öğrenme seçeneğidir.

Bir dili en iyi ve en hızlı şekilde öğrenebileceğiniz yer, onun anavatanıdır. Bir dil demek bir kültür, bir yaşam biçimi ve hatta bir düşünme şekli demektir. Dolayısıyla onu en iyi öğrenme şekli o dilde düşünebileceğiniz bir ortamda bir süre vakit geçirmektir. Türkiye’deki dil kursları ne kadar kaliteli olsa da kurstan dışarı adımınızı attığınız anda o dili bırakıp Türkçe konuşmaya başlarsınız. Herhangi bir İngilizce kursunu düşünelim,  derdinizi İngilizce anlatamadığınız vakit rahatlıkla Türkçeye geçersiniz, çünkü zaten herkes Türkçe biliyordur. Ancak İngiltere’de olduğunuz zaman, hatta oraya adımınızı attığınız dakikadan itibaren İngilizce konuşmaya başlarsınız çünkü buna zorunlusunuzdur, karşınızdaki Türkçe bilmiyordur. Dolayısıyla Türkiye’dekinden çok daha hızlı şekilde öğrenirsiniz.

Yurtdışında dil eğitiminin size sağladığı bir diğer avantaj, konuşma pratiğinin daha çabuk ve daha sık yapılmasıdır. Oda arkadaşınızla, alış-verişte, okulda, yaptığınız pratiklere ek olarak yurtdışındaki birçok dil okulunun dışarıdan gelen öğrenciler için düzenledikleri çok çeşitli konuşma aktiviteleri vardır. Örneğin Sprachcaffee Londra Dil okulunda her Cuma öğretmenler eşliğinde ders çıkışı öğrenciler bir kafeye giderler ve birbirleriyle bolca sohbet etme fırsatları olur. Böylelikle dil hem daha hızlı öğrenilir hem de öğrenci daha çabuk sosyalleşir.

 

Comment (1)

 • Bir WordPress yorumcusu cevap

  Merhaba, bu bir yorumdur.
  Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin.
  Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

  29 Mayıs 2019 , 13:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir